sobota, 1 października 2011

Co zrobić jak komputer nie chce się uruchomić ? Problemy z uruchomieniem komputera - jak to naprawić ? Jak sobie poradzić z komputerem, który nie chce wystartować ?

Komputer odmawia posłuszeństwa - nie chce się uruchomić ?
Zobacz co może być przyczyną problemu.
flickr, functoruser

Jeżeli twój komputer odmówił nagle posłuszeństwa i nie chce się uruchomić to najprawdopodobniej uszkodzeniu uległ któryś z podzespołów. Przed oddaniem sprzętu do serwisu, warto samodzielnie przetestować go i stwierdzić co jest przyczyną awarii a być może usterkę uda się zlikwidować bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zobacz jak radzić sobie, gdy komputer nie chce się uruchomić i co może być przyczyną tego problemu.

Komputer nie chce się uruchomić - przyczyna .... ?

Jeżeli komputer się uruchamia, ale w momencie wejścia do systemu Windows wyłącza się to przyczyną awarii zazwyczaj nie będzie "nic wielkiego". 
Aby się przekonać czy winowajcą jest system, czy może coś sprzętowego - spróbuj uruchomić komputer w trybie awaryjnym (przy starcie naciskaj klawisz F8, aby otworzyć menu wyboru).
Jeżeli uda się uruchomić komputer - to możesz założyć, że niesprawny jest system - przeskanuj go pod kątem wirusów, zaktualizuj lub ewentualnie przywróć do wcześniejszych ustawień (funkcja przywracania systemu).

Komputer w ogóle nie reaguje ....
Gorszym przypadkiem jest, gdy komputer nie chce w ogóle wyjść poza BIOS, albo całkiem się nie uruchamia. Przy każdorazowym uruchomieniu systemu, komputer wykonuje procedurę POST aby sprawdzić ewentualne nieprawidłowości. Jeżeli wszystko jest w porządku kończ się to zazwyczaj jednym piknięciem i przejściem do kolejnego okna. 

W przypadku znalezienia błędów - z głośniczka systemowego wydobywa się charakterystyczny dźwięk (liczba piknięć), które sygnalizują usterkę : Za co odpowiadają piknięcia BIOSU

Pomocy - komputer nie chce się włączyć - co robić ?

Jeżeli nie jesteśmy w stanie stwierdzić za pomocą procedury POST co może być przyczyną awarii, warto spróbować na początku przeczyścić komputer z kurzu - być może zalega go tyle, że utrudnia cyrkulację powietrza i nasz sprzęt dość szybko się nagrzewa.
Kolejnym etapem jest wymiana zasilacza - warto pożyczyć na chwilę od kolegi sprawny zasilacz i spróbować przy jego pomocy uruchomić komputer. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to odłączmy wszystkie zbędne napędy i spróbujmy przy mniejszym obciążeniu wystartować peceta.

Częstym błędem jest także usterka pamięci RAM - spróbujmy wyłożyć jedną z kości i spróbować uruchomić komputer, jeżeli się to powiedzie to znaczy, że pamięć jest uszkodzona.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz