sobota, 16 kwietnia 2011

Kabel prosty czy skrosowany - różnice. Kiedy używać kabla skrosowanego a kiedy prostego - jakim kablem połączyć komputery ? Kabel do łączenia dwóch komputerów. Jak zrobić kabel krosowany ? Jak zrobić kabel prosty ? Kabel krosowany vs prosty !

Kabel prosty czy krosowany - jaka jest różnica ?
Chciałbyś połączyć dwa komputery ze sobą, ale nie wiesz jaki kabel zastosować czy prosty, a może krosowany. Dowiedz się jakie są różnice między kablami prostym i krosowanym (kabel crossowany) oraz kiedy je stosujemy ? A może samodzielnie, chciałbyś stworzyć kabel skrosowany - jeżeli tak to zobacz jak zrobić kabel do połączenia dwóch komputerów, aby spełniał odpowiednie wymogi. 

Kabel prosty a krosowany :

Kable te, różnią się ułożeniem przewodów w związku z czym stosowane są w różnych celach - a dokładniej do połączenia różnych urządzeń sieciowych.

 Kabel krosowany, źródło: wikipedia, Levyznin

Na wyżej pokazanym schemacie, możemy zobaczyć jak są połączone żyły w kablu krosowanym.
Poniżej, mamy natomiast przykład kabla prostego - jak widzicie różnią się wyłącznie ułożeniem pinów.


 Kabel prosty, źródło: wikipedia, Levyznin

Jak zrobić własny kabel ethernetowy RJ45 :

Do wykonania własnego kabla RJ45 potrzebny nam będzie zestaw składający się z :
- wiązki przewodów UTP (kabel ethernetowy tzw. "skrętka")
- wtyk 8 pinowy RJ45
- zaciskarka

Dodatkowo warto mieć przy sobie tester okablowania RJ45, dzięki któremu sprawdzimy jakość naszego połączenia - w rzeczywistości nie jest tak łatwo prawidłowo zmontować własny kabel ethernetowy.
Warto także zapatrzyć się w osłonkę wtyku, dzięki czemu będziemy mieli pewność - że wytrzyma on różnego rodzaju naprężenia.

Kiedy stosujemy kabel prosty a kiedy krosowany - kabel prosty vs crossover :

Jak już wcześniej wspomniałem kable te, różnią się rozmieszczeniem pinów - nie jest to zabieg przypadkowy, ale celowy dzięki któremu możemy połączyć odpowiednie urządzenia ze sobą.

a) Kabel krosowany

- komputer vs komputer
- komputer vs router
- router vs router
- switch/hub vs switch/hub

b) Kabel prosty

- komputer vs koncentrator
- komputer vs przełącznik
- przełącznik vs router

UWAGA ! 

Kabel prosty na obu końcach taki sam zestaw ułożonych żył na wtyczce, natomiast kabel krosowany posiada na jednym wyprowadzeniu wersję prostą, a na drugim końcu wersję krosowaną - czyli mówiąc inaczej kabel krosowany jest to kabel z wyprowadzeniem zarówno prostym oraz krosowanym.

10 komentarzy:

 1. GOOD ! tnx man ! THIS IS THE BEST INFORMATION !

  OdpowiedzUsuń
 2. No na Wikipedii jest odwrotnie z tym kablem krosowanym. Pół zielony i zielony to jest niekrosowany a pół pomarańczowy i pomarańczowy jest krosowany a nie prosty jak u Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Opis dobry, aczkolwiek wtyczki nie mają nazw kabel "krosowany" oraz kabel "prosty". To są nazwy już gotowych przewodów. Ułożenie pinów zależy od standardu w którym kabel zarabiamy. Połączenie "krosowane" to standard T568A, a "proste" to T568B. Utworzenie kabla prostego polega na zarobieniu obu wtyczek RJ45 (a raczej 8P8C) w jednym ze standardów, a kabel krosowany to po prostu zarobienie wtyczek każdej według innego standardu (A i B).

  OdpowiedzUsuń
 6. Dlaczego nikt w internetach nie napisze, {zaczynając właśnie "cross-overa"} że krosowany kable polega na użyciu obu standardów, a prosty tylko 1, wybranego??? Od dłuższego czasu zadania, nauczyciel oraz ciocia Wikipedia i jej "spółka" kręcili coś bez przerwy, mącąc tylko w głowie sprzecznymi informacjami... Nie cierpię, gdy są tylko 2 opcje do wyboru, bo wtedy wybór jest zwycajowo najtrudniejszy, a od 4 alternatyw można porównywać możliwości, więc łatwiej eliminując te gorsze lub w ogóle złe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że wynika to z braku wiedzy i pewnych utartych już szlaków myślowych. Prawdą jest, że kabel prosty nawet nie musi być robiony w jakimś standardzie, najważniejsze by kolejność żył w obu końcówkach była taka sama. kabel krosowany (krzyżowany) należałoby zrobić w standardach tylko z tego powodu, że łatwiej wtedy zamienić kolejnością żyły (1 żyła z 3, 2 żyła z 6).

   Usuń
  2. Minusoid: Prawdą jest, że kabel prosty nawet nie musi być robiony w jakimś standardzie, najważniejsze by kolejność żył w obu końcówkach była taka sama.

   To akurat jest NIEPRAWDĄ. Zrób taki kabel i sprawdź transfer - przy odrobinie szczęścia może 10M uciągnie. Elektrycznie będzie cacy i na testerze nie wyjdzie że kabel jest zjebany, a transferu nie ma.. hmm dlaczego?? Bo pary przewodów MUSZĄ być podłączone ze sobą wg standardu w celu eliminacji wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami.

   Usuń