sobota, 16 kwietnia 2011

Kabel prosty czy skrosowany - różnice. Kiedy używać kabla skrosowanego a kiedy prostego - jakim kablem połączyć komputery ? Kabel do łączenia dwóch komputerów. Jak zrobić kabel krosowany ? Jak zrobić kabel prosty ? Kabel krosowany vs prosty !

Kabel prosty czy krosowany - jaka jest różnica ?
Chciałbyś połączyć dwa komputery ze sobą, ale nie wiesz jaki kabel zastosować czy prosty, a może krosowany. Dowiedz się jakie są różnice między kablami prostym i krosowanym (kabel crossowany) oraz kiedy je stosujemy ? A może samodzielnie, chciałbyś stworzyć kabel skrosowany - jeżeli tak to zobacz jak zrobić kabel do połączenia dwóch komputerów, aby spełniał odpowiednie wymogi. 

Kabel prosty a krosowany :

Kable te, różnią się ułożeniem przewodów w związku z czym stosowane są w różnych celach - a dokładniej do połączenia różnych urządzeń sieciowych.

 Kabel krosowany, źródło: wikipedia, Levyznin

Na wyżej pokazanym schemacie, możemy zobaczyć jak są połączone żyły w kablu krosowanym.
Poniżej, mamy natomiast przykład kabla prostego - jak widzicie różnią się wyłącznie ułożeniem pinów.


 Kabel prosty, źródło: wikipedia, Levyznin

Jak zrobić własny kabel ethernetowy RJ45 :

Do wykonania własnego kabla RJ45 potrzebny nam będzie zestaw składający się z :
- wiązki przewodów UTP (kabel ethernetowy tzw. "skrętka")
- wtyk 8 pinowy RJ45
- zaciskarka

Dodatkowo warto mieć przy sobie tester okablowania RJ45, dzięki któremu sprawdzimy jakość naszego połączenia - w rzeczywistości nie jest tak łatwo prawidłowo zmontować własny kabel ethernetowy.
Warto także zapatrzyć się w osłonkę wtyku, dzięki czemu będziemy mieli pewność - że wytrzyma on różnego rodzaju naprężenia.

Kiedy stosujemy kabel prosty a kiedy krosowany - kabel prosty vs crossover :

Jak już wcześniej wspomniałem kable te, różnią się rozmieszczeniem pinów - nie jest to zabieg przypadkowy, ale celowy dzięki któremu możemy połączyć odpowiednie urządzenia ze sobą.

a) Kabel krosowany

- komputer vs komputer
- komputer vs router
- router vs router
- switch/hub vs switch/hub

b) Kabel prosty

- komputer vs koncentrator
- komputer vs przełącznik
- przełącznik vs router

UWAGA ! 

Kabel prosty na obu końcach taki sam zestaw ułożonych żył na wtyczce, natomiast kabel krosowany posiada na jednym wyprowadzeniu wersję prostą, a na drugim końcu wersję krosowaną - czyli mówiąc inaczej kabel krosowany jest to kabel z wyprowadzeniem zarówno prostym oraz krosowanym.

5 komentarzy:

  1. GOOD ! tnx man ! THIS IS THE BEST INFORMATION !

    OdpowiedzUsuń
  2. No na Wikipedii jest odwrotnie z tym kablem krosowanym. Pół zielony i zielony to jest niekrosowany a pół pomarańczowy i pomarańczowy jest krosowany a nie prosty jak u Ciebie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń