Jaką mam prędkość internetu - jak szybko ściągnie mi się np. film zajmujący 700MB ?
Przeliczanie jednostek bajty na bity oraz bity na bajty - czym różni się MB od Mb ?
flickr, doviende
Chcesz się dowiedzieć jaką posiadasz rzeczywistą prędkość internetu, chcesz wiedzieć jak długo będzie ci się ściągać film np. 700 MB - dowiedz się jaka jest różnica między bitem a bajtem - nie daj się nabrać na reklamy szybkiego internetu !
Reklama w internecie - super szybki internet ....
Czasami w internecie pojawia się reklama np. internetu 20Mb - wow - tak sobie każdy myśli. Wydaje nam się, że prędkość pobierania będzie wynosiła właśnie 20Mb/s i być może tak będzie jednak bit to nie bajt - i tutaj jest najważniejsza różnica, warto ją poznać.
W reklamach internetowych, podaje się zazwyczaj duże wartości, ponieważ lepią brzmią - wydaje nam się, że dostajemy rzeczywiście więcej - czy wolałbyś np. 3 MB czy może 20Mb - na pewno 90% odpowie, że 20Mb - czy aby na pewno będzie to lepsze rozwiązanie...?
Bajt a bit - przelicznik rzeczywistej prędkości internetu !
Dla porównania, trzeba założyć, że będziemy operowali na jakiejś jednostce objętości, którą już znasz - załóżmy, że będzie to np. pojemność płyty cd, np. filmu - a więc 700MB.
Trzeba wiedzieć, że :
A więc duża literka B oznacza, że mamy do czynienia z Bajtem, większą jednostką - która oznacza rzeczywistą prędkość internetu - a więc pobierając np. film pobieramy go właśnie w MegaBajtach !
Mała literka b oznacza, że mamy do czynienia z Bitem, jest to zabieg marketingowy stosowany często w reklamie, ponieważ jest tutaj prędkość internetu zawyżona 8x !!!
Tak, zgadza się - rzeczywistą prędkość internetu obliczymy dzieląc wartość podaną w bitach przez 8.
A więc reklamowany internet np. 20Mb/s, będzie rzeczywiście miał prędkość około 2,5MB/s - jest to oczywiście zgodne z prawem. Obie jednostki są używane, trzeba tylko wiedzieć jak je rozróżnić - aby nie wpaść w tą pułapkę.
1KB = 1024 B
1MB = 1024KB = 1024 * 1024 B
Podsumowanie - rzeczywista prędkość internetu - jak ją obliczyć ?
Jeżeli mamy jednostkę wyrażoną w MB (bajtach) to jest to rzeczywista prędkość internetu, jeżeli jest to natomiast Mb (bit) to trzeba ją podzielić przez 8.
Odpowiadając na pytanie na samej górze - co jest lepsze, czy 3 MB/s czy 20 Mb/s - to oczywiście wybór pada na 3MB/s - jest to w przeliczeniu na Mb/s około 24Mb/s !
Czyli mając prędkość internetu np. 1MB/s ściągniemy film 700MB w około 12 minut. W przypadku internetu z prędkością 1Mb/s będzie to czas 8 razy dłuższy a więc ponad 1,5 godziny.
Wyć się chce jak widzi się takie pomieszanie pojęć jednostek i terminów.Najbardziej podobało mi się pojęcie Megabit - "reklama".
OdpowiedzUsuńWchodzę na tego bloga, kiedy chce sobie odświeżyć pojęcie słowa LAMER.
To może autor w/w komentarza podzieli się swoimi spotrzeżeniami, a nie głosi herezje.
OdpowiedzUsuńPolecam zapoznanie się z systemem binarnym - który wszystko wyjaśni.
Wątpliwość może budzić jedynie zapis : "pobierając np. film pobieramy go właśnie w MegaBajtach ! "
Chodzi o to, że dla przeciętnego odbiorcy widoczność miar (jednostek) w systemie Windows powyżej 1024KB jest widoczna jako 1MB a filmy oczywiście osiągają ten pułap.
Autorze dopisz jeszcze ze
OdpowiedzUsuń1 Bajt = 8 Bitów
1 B = 8b
1 MB = 8Mb
,wiec żeby policzyć czas ściągania 700 MB gdy mamy 2Mb/s:
700MB x 8 = 5600 Mb
internet mamy 2 Mb/s
więc:
5600/2=2800 sekund = 46,6(6) min
Prędkość internetu można sprawdzić za pomocą różnych stron. I faktem jest, że im szybsze połączenie tym lepiej,dlatego warto iść w internet światłowodowy. Na terenie Małopolski dostępny jest taki internet u https://fiberlink.pl/
OdpowiedzUsuń