sobota, 16 kwietnia 2011

Kabel prosty czy skrosowany - różnice. Kiedy używać kabla skrosowanego a kiedy prostego - jakim kablem połączyć komputery ? Kabel do łączenia dwóch komputerów. Jak zrobić kabel krosowany ? Jak zrobić kabel prosty ? Kabel krosowany vs prosty !

Kabel prosty czy krosowany - jaka jest różnica ?
Chciałbyś połączyć dwa komputery ze sobą, ale nie wiesz jaki kabel zastosować czy prosty, a może krosowany. Dowiedz się jakie są różnice między kablami prostym i krosowanym (kabel crossowany) oraz kiedy je stosujemy ? A może samodzielnie, chciałbyś stworzyć kabel skrosowany - jeżeli tak to zobacz jak zrobić kabel do połączenia dwóch komputerów, aby spełniał odpowiednie wymogi. 

Kabel prosty a krosowany :

Kable te, różnią się ułożeniem przewodów w związku z czym stosowane są w różnych celach - a dokładniej do połączenia różnych urządzeń sieciowych.

 Kabel krosowany, źródło: wikipedia, Levyznin

Na wyżej pokazanym schemacie, możemy zobaczyć jak są połączone żyły w kablu krosowanym.
Poniżej, mamy natomiast przykład kabla prostego - jak widzicie różnią się wyłącznie ułożeniem pinów.


 Kabel prosty, źródło: wikipedia, Levyznin

Jak zrobić własny kabel ethernetowy RJ45 :

Do wykonania własnego kabla RJ45 potrzebny nam będzie zestaw składający się z :
- wiązki przewodów UTP (kabel ethernetowy tzw. "skrętka")
- wtyk 8 pinowy RJ45
- zaciskarka

Dodatkowo warto mieć przy sobie tester okablowania RJ45, dzięki któremu sprawdzimy jakość naszego połączenia - w rzeczywistości nie jest tak łatwo prawidłowo zmontować własny kabel ethernetowy.
Warto także zapatrzyć się w osłonkę wtyku, dzięki czemu będziemy mieli pewność - że wytrzyma on różnego rodzaju naprężenia.

Kiedy stosujemy kabel prosty a kiedy krosowany - kabel prosty vs crossover :

Jak już wcześniej wspomniałem kable te, różnią się rozmieszczeniem pinów - nie jest to zabieg przypadkowy, ale celowy dzięki któremu możemy połączyć odpowiednie urządzenia ze sobą.

a) Kabel krosowany

- komputer vs komputer
- komputer vs router
- router vs router
- switch/hub vs switch/hub

b) Kabel prosty

- komputer vs koncentrator
- komputer vs przełącznik
- przełącznik vs router

UWAGA ! 

Kabel prosty na obu końcach taki sam zestaw ułożonych żył na wtyczce, natomiast kabel krosowany posiada na jednym wyprowadzeniu wersję prostą, a na drugim końcu wersję krosowaną - czyli mówiąc inaczej kabel krosowany jest to kabel z wyprowadzeniem zarówno prostym oraz krosowanym.

24 komentarze:

  1. GOOD ! tnx man ! THIS IS THE BEST INFORMATION !

    OdpowiedzUsuń
  2. No na Wikipedii jest odwrotnie z tym kablem krosowanym. Pół zielony i zielony to jest niekrosowany a pół pomarańczowy i pomarańczowy jest krosowany a nie prosty jak u Ciebie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. crossowany kabel to nic innego jak standard A i B na końcach bez różnicy z której strony będzie A a z której B

      Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Opis dobry, aczkolwiek wtyczki nie mają nazw kabel "krosowany" oraz kabel "prosty". To są nazwy już gotowych przewodów. Ułożenie pinów zależy od standardu w którym kabel zarabiamy. Połączenie "krosowane" to standard T568A, a "proste" to T568B. Utworzenie kabla prostego polega na zarobieniu obu wtyczek RJ45 (a raczej 8P8C) w jednym ze standardów, a kabel krosowany to po prostu zarobienie wtyczek każdej według innego standardu (A i B).

    OdpowiedzUsuń
  6. Dlaczego nikt w internetach nie napisze, {zaczynając właśnie "cross-overa"} że krosowany kable polega na użyciu obu standardów, a prosty tylko 1, wybranego??? Od dłuższego czasu zadania, nauczyciel oraz ciocia Wikipedia i jej "spółka" kręcili coś bez przerwy, mącąc tylko w głowie sprzecznymi informacjami... Nie cierpię, gdy są tylko 2 opcje do wyboru, bo wtedy wybór jest zwycajowo najtrudniejszy, a od 4 alternatyw można porównywać możliwości, więc łatwiej eliminując te gorsze lub w ogóle złe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podejrzewam, że wynika to z braku wiedzy i pewnych utartych już szlaków myślowych. Prawdą jest, że kabel prosty nawet nie musi być robiony w jakimś standardzie, najważniejsze by kolejność żył w obu końcówkach była taka sama. kabel krosowany (krzyżowany) należałoby zrobić w standardach tylko z tego powodu, że łatwiej wtedy zamienić kolejnością żyły (1 żyła z 3, 2 żyła z 6).

      Usuń
    2. Minusoid: Prawdą jest, że kabel prosty nawet nie musi być robiony w jakimś standardzie, najważniejsze by kolejność żył w obu końcówkach była taka sama.

      To akurat jest NIEPRAWDĄ. Zrób taki kabel i sprawdź transfer - przy odrobinie szczęścia może 10M uciągnie. Elektrycznie będzie cacy i na testerze nie wyjdzie że kabel jest zjebany, a transferu nie ma.. hmm dlaczego?? Bo pary przewodów MUSZĄ być podłączone ze sobą wg standardu w celu eliminacji wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami.

      Usuń
    3. Zdążają się kable co do transmisji maja żyły miedziane a do zasilania aluminiowe at taki chijski wynalazek.można to zmierzyć zwykłym omomierzem na długim odcinku.Jak nie podepniesz prawidłowo to transfer będzie po 10M .Jak bedziesz chciał zasilić daleko po POE to tez nie pójdzie bo będzie duży spadek napięcia na końcu

      Usuń
  7. Skorzystaliśmy z oferty na systemy tras kablowych ze stali od firmy - było warto!

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  9. To jest bardzo podobny schemat do tego, gdy chcemy w instalacji elektrycznej dołożyć wyłączni krzyżowy. Dobrej jakości wyłączniki mają w https://interblue.pl/wylaczniki-krzyzowe,c,98 gdyż pamiętajmy, że instalacje elektryczną robimy przecież na lata.

    OdpowiedzUsuń
  10. Dla mnie niestety nie ma żadnej różnicy ponieważ całkowicie się na takich rzeczach nie znam. Oczywiście jeśli już chodzi o prąd to na ten moment najbardziej zależy mi na tym aby płacić jak najniższe rachunki za prąd. Wiem, że u dostawcy https://poprostuenergia.pl/ można wyegzekwować całkiem fajne warunki na tańszą energię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Haha, mógłby się pan marketer bardziej wysilić :)))))

      Usuń
  11. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń
  12. Jezu ludzie ... To nie jest kabel krosowany tylko z przeplotem . kabel krosowany był kiedyś do bezpośredniego podłączania dwóch komputerów ether-ether

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja za to jestem zdania, że jak najbardziej samo okablowanie czy przewody są ważne, ale niestety ja się na tych sprawach w ogóle nie znam. Jestem zdania, że warto na pewno za każdym razem wzywać elektryka https://wzu-energpol.pl/ który moim zdaniem zna się na tych rzeczach.

    OdpowiedzUsuń
  14. Jak dla mnie bardzo ważną sprawą jest na pewno posiadanie wykonanej dobrze instalacji elektrycznej. Jak u siebie ją zmieniałem to zleciłem właśnie elektrykowi http://www.elektryk-krakow.pl/instalacje-elektryczne zrobienie tego typu działań. Oczywiście wszystko wyszło tak jak trzeba.

    OdpowiedzUsuń
  15. W sumie ja również na takich pracach się nie znam i chcę powiedzieć, że dla mnie bardzo ważną sprawą jest to aby wiedzieć któremu elektrykowi warto jest zaufać. Jak dla mnie bardzo dobrze współpracuje się zawsze w https://elektryklodz.pl/ i myślę, że o takich kwestiach warto jest pamiętać.

    OdpowiedzUsuń
  16. Na szczęście teraz z opcją wifi, łączenia bezprzewodowego mało kto takich kabli używa. Nawet jeśli mowa o internecie domowym przecież. Jak zdecydujecie się na ofertę https://fiberlink.pl/ w Małopolsce to oni z powodzeniem dostarczą potrzebny sprzęt abyście mogli łączyć się z internetem przez swój komputer bez wpinania kabli do rutera. To bardzo ważne, chcemy przecież być maksymalnie mobilni także w domu.

    OdpowiedzUsuń