Strony

wtorek, 16 sierpnia 2011

Programy działające w chmurze - cloud computing. Programy online w chmurze - zobacz czym są i jak je wykorzystać ! Programy online działające w chmurze.

Cloud Computing - czyli darmowe programy online działające w chmurze.
flickr, akakumo
Technologia Cloud Computing jest bardzo użyteczna, pozwala korzystać z masy programów i aplikacji działających online w czasie rzeczywistym bez potrzeby instalowania oraz pobierania jakichkolwiek plików na nasz dysk. Zobacz czym jest technologia chmury obliczeniowej "Cloud Computing" i jaka wiążę się z nią przyszłość. Poznaj także użyteczne programy online, którymi posłużysz się wyłącznie za pomocą przeglądarki internetowej.

Chmura obliczeniowa - "Cloud Computing" - co to właściwie jest ?

 wikipedia.org, SamJohnston

Chmurę obliczeniową (Cloud Computing) możemy utożsamiać z pewną formą usługi dostarczaną z zewnątrz - a dokładniej z internetu. Inaczej mówiąc ktoś (organizacja, instytucja, przedsiębiorstwo itp..) dzieli się z użytkownikami mocą obliczeniową swojego sprzętu, udostępniając interfejs danej aplikacji do naszej dyspozycji.
Aktualnie jest wiele serwisów, które korzystają z tej technologii min. pakiet biurowy Zoho, edytor grafiki Sumo Paint czy chociażby masę usług giganta Google....
Chmurę obliczeniową może zobrazować obrazek przedstawiony powyżej, gdzie poszczególni użytkownicy (mobilni, stacjonarni itp...) mogą korzystać z dostępnych narzędzi online bez konieczności ich instalowania.

Zalety i wady nowej technologii - "cloud computing" :

Przetwarzanie w chmurze ma sporo zalet - wśród których można wyliczyć min. zmniejszenie kosztów związanych z zakupem oprogramowania, jego dystrybucją itp...
Dostosowanie narzędzi do potrzeb klienta, będzie się wiązało ze zmniejszonym kosztem - płacimy tylko za to z czego korzystamy (nie zapominając o wielu darmowych aplikacjach, które są dostępne).

W przyszłości na pewno zmniejszy się zapotrzebowanie "domowych" użytkowników na coraz to nowszy sprzęt komputerowy - ze względu na to, że korzystając z danych usług moc obliczeniową zapewni usługodawca.

Zalet jest na pewno sporo (brak potrzeby pobierania oprogramowania itp..), ale na tę chwilę można znaleźć także kilka wad.
Trzeba pamiętać, że technologia ta bazuje na dostępie do internetu - w przypadku słabych łączy, albo całkowitym braku sieci nie mamy możliwości pracy. z aplikacjami działającymi w chmurze.
Ponadto pozostaje kwestia "prywatności" naszych danych, które chcąc czy nie chcąc udostępniamy osobom trzecim w internecie - pozostaje zatem kwestia etyki, czy dana firma zachowa  się fair i rzeczywiście nie będzie "podglądała" tego co robimy, czy jakie dane przechowujemy wirtualnie.

9 komentarzy:

  1. Warto korzystać z Cloud Computingu, głównie z Polski, ponieważ jest bliżej, jest łatwiej dostępny, a także jest bardziej dopasowany pod wymagania polskiego klienta. http://www.cloud2b.pl/ jako nowość w Polsce, posiada bardzo nowoczesne rozwiązania i korzysta z najnowocześniejszych technologii, o czym świadczyć może również wysokość inwestycji – w sumie 40 mln złotych. Dodatkowo ważna jest także niższa cena i waluta jaką się posługujemy płacąc za usługę. Lista zalet korzystania z tej usługi także jest bardzo długa. Między innymi stabilność na poziomie do 99,95%

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Aktualnie jest bardzo dużo aplikacji które działają w chmurze, gdyż jest to bardzo elastyczne rozwiązanie. Mi bardzo pomaga stosowanie systemów CRM https://craftware.pl/jaki-crm-wybrac-dla-malej-firmy/ dzięki którym wiem jak bardzo potrzebna jest praca na różnego rodzaju oprogramowaniu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jest wiele rodzajów programów które działają właśnie w ten sposób i jest to niewątpliwie ich zaleta. Dlatego elektroniczny obieg dokumentów https://www.connecto.pl/jak-elektroniczny-obieg-dokumentow-wplywa-na-dzialanie-firmy/ działa w bardzo podobny sposób i wcale nie trzeba do tego skomplikowanych programów.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo podoba mi się wykorzystanie chmury do prowadzenia biznesu. Zastanawiam się teraz nad wdrożeniem w mojej firmie systemu TETA od https://www.unit4.com/pl. Czytałem, że pozwala oszczędzić wiele czasu na różnych procesach

    OdpowiedzUsuń
  6. W sumie teraz jest bardzo dużo rozwiązań, które korzystają właśnie z takich usług. Ja całkiem niedawno czytałem o testach automatycznych http://www.edukacjainformacyjna.pl/na-czym-polegaja-testy-automatyczne/ i jestem zdania, że jak najbardziej przy pisaniu programów czy automatyzacji są one wręcz niezbędne.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajnie opisana zasada działania i muszę przyznać, że dla mnie takie rozwiązania są jak najbardziej na plus. Polecam również każdemu przeczytanie wpisu https://technologiczna.pl/co-wybrac-kolokacje-czy-chmure/ gdzie dokładnie ta kwestia została objaśniona.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajny artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń